Zvyk, ktorý sa oplatí vybudovať

Už viete, že meditácia je úžasný a jednoduchý spôsob, ako si zlepšiť život. Dokázali to výskumy, dokazujú to ľudia, ktorí pravidelne meditujú. Možno ste sa práve rozhodli, že sa k nim pridáte. Preto je dôležité pripomenúť si ešte jedno.

Aby meditácia mohla fungovať, musí sa stať vaším zvykom. Platí to pri každej činnosti, ktorú vykonávate, a v ktorej sa chcete zlepšovať. Dokonalosť prichádza s opakovaním a výsledky sa zlepšujú pravidelnosťou.

Hoci nám zvyky uľahčujú život už len tým, že automatické správanie šetrí kapacitu nášho mozgu, vybudovať zvyk nie je jednoduché.

Podľa známej knihy Charlesa Duhigga Sila zvyku je základom každej zmeny návykov pochopenie, ako zvyk funguje. „Má tri časti: podnet, správanie a odmena,“ učí nás autor. Treba si určiť podnet, stanoviť si plán a dodržať ho. Maličkosť, nie?

habits wordle
Zdroj: internet

Dodržať plán je najťažšie, no ak sa vám to podarí, všetko ostatné príde samo. Keď si napr. sľúbite, že odkrojíte z každého rána dvadsať minút a venujete ich meditácii, a potom dokážete nasledovné robiť dva týždne, je možné, že pri tomto zvyku zotrváte. Stanete sa do istej miery závislým na pocite, aký vám meditácia prináša: na pocite uvoľnenia a čistej mysle. A presne to je tá odmena, o ktorej Duhigg hovorí, keď popisuje zvykovú slučku.

V jednom však autor, pokiaľ ide o meditáciu, nemá pravdu. Meditácia funguje, či tomu veríte alebo nie, ak ju robíte naozaj správne. Vlastná skúsenosť je napokon najlepším argumentom, prečo niečomu veriť a prečo niečo zmeniť. A možno vás prekvapí poznanie, že jeden zvyk dokáže často ovplyvniť celú plejádu zvykov. „Kľúčové zvyky poskytujú odmeny, v odbornej literatúre známe ako ‚malé výhry‘. Pomáhajú ostatným zvykom prekvitať, lebo zavádzajú nové podmienky a vytvárajú podhubie na šírenie zmien,“ píše Duhigg. Meditácia môže byť oným kľúčovým zvykom, od ktorého sa časom odvinú ďalšie. Je to podobne, ako napr. s cvičením – začnete cvičiť a postupne meníte svoje stravovanie, správanie, myslenie. Doslova meníte svoj život.

Možno v tejto chvíli necítite potrebu niečo zmeniť. Ste spokojný. Alebo ste nespokojný a neviete prečo. V takom prípade vám meditácia môže poskytnúť náhľad. „Základom meditácie je narušenie automatiky,“ hovorí známy guru Osho. Je jasné, že mnohé veci, ktoré robíme, nie sú pre nás v konečnom dôsledku dobré. Ale robíme ich naďalej, pretože patria do našej automatickej výbavy. Nerozmýšľame nad nimi. Schopnosť sledovať vlastnú myseľ nám umožňuje kriticky zhodnotiť, čo robíme, prečo to robíme a či to nemôžeme robiť aj ináč. Meditácia mení vaše zvyky, no pritom je to prvý zvyk, ktorý je dobré sa naučiť.

mind-full-mindful-1
Zdroj: internet

A ak ste optimista ako Dan Harris, známy moderátor, spisovateľ a šíriteľ osvety vo veci meditácie a všímavosti, možno budete súhlasiť aj s nasledovným„Meditácia sa pridá k pantheonu bezmyšlienkovitých aktivít ako cvičenie, umývanie zubov či branie liekov, ktoré vám predpísal doktor.“ Harris to prirovnáva k revolúcii v zdraví spojenej s behom. „Keby ste v štyridsiatych rokoch povedali niekomu z vášho okolia, že beháte, opýtal by sa, pred čím utekáte. Dnes, keď hovorím ľuďom, že meditujem, považujú ma za čudáka. V priebehu niekoľkých rokov sa to však zmení,“ predpovedá Harris.

Neostáva nám iné, ako mu veriť. Ak by mal pravdu, išlo by napokon o jednu z najlepších revolúcií v histórii. Dobrou motiváciou pre vás v tejto chvíli môže byť už len predstava, že toho budete súčasťou.

OSHO, 1999. Od medikací k meditaci. Praha : Pragma. 1999. IBN 80–7205-701-4

DUHIGG, Charles. 2013. Sila zvyku. Bratislava : Tatran, 2013. IBN 978-80-222-0636-5

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s