Môj kamarát hľadal šťastie. Mal rodinu, syna, vlastný, úspešný biznis, auto, byt a nebol šťastný. Často sa ma pýtal, kde možno nájsť šťastie, či je ešte niečo viac, vďaka čomu môžeme prežiť dobrý život.
Odpovedí na to je niekoľko, nájdete ich v múdrych knihách, pošepnú vám ich múdri ľudia. Je fajn si prečítať niekoľko kníh a rozprávať sa s múdrymi ľuďmi. Na konci dňa však potrebujete nájsť vlastný recept, ako byť šťastný.
Veci, ani zážitky neprinesú trvalé šťastie
Možno ste dlho šetrili na auto alebo dovolenku. Pamätáte si ten pocit šťastia, keď sa vám konečne podarilo získať to, čo ste chceli. Užívali ste si to, oslavovali a po čase sa to stalo samozrejmosťou, možno vás to aj začalo nudiť. Receptom na šťastie nie sú predmety ani zážitky, ktorých v dnešnej dobe dostatku a nadbytku, môžete mať koľko chcete. Šťastie spočíva vo vďačnosti za veci, ktoré máte vo svojom živote. Stačí si uvedomiť, že mať auto, byt a zdravé deti nie je samozrejmosť. Ak sa naučíte každý deň poďakovať za to, čo máte, vyhrali ste. Vďačnosť znamená šťastie. V skutočnosti nám toho netreba veľa – mať kde bývať, čo jesť… Minimalizmus je mantrou súčasnosti. Orientácia na veci a zážitky v skutočnosti nezabezpečí trvalé šťastie, len šťastie dočasné, ktoré vás bude nútiť vyhľadávať stále viac zážitkov a ďalšie veci. Hovorme teda viac o tom, čo máme, než o tom, čo nám chýba.
O dobré vzťahy sa treba pričiniť
Šťastie, to sú dobré vzťahy – s rodinou, priateľmi, známymi alebo len okoloidúcimi, ktorých stretávate v meste. Nie je to ľahké a chce to veľa úsilia, ako aj kus remesla. V knihe Mimo řádu píše Malcolm Gladwell (dobré priezvisko, že?) o obyvateľoch mestečka Roseto, ktorí nepoznali srdcovo-cievne ochorenia. Keď vedci skúmali prečo, prišli na to, že obyvatelia majú medzi sebou veľmi dobré vzťahy – často sa stretávajú, zastavujú sa na ulici, komunikujú medzi sebou, námestie je plné ľudí a družných rozhovorov. Netreba na to zvláštne schopnosti, aby človek prišiel na to, že samota ubíja a niekedy aj zabíja. Nepotrebujeme masu priateľov, ale stačí pár, s ktorými máme naozaj blízky, živý vzťah. Samozrejme, to vyžaduje náš čas, energiu, nápady a odvahu – nečakajte, že zavolá ten druhý, zavolajte vy.
Práca, ktorú milujete
Náš život sa nerovná práca, ale je fakt, že takmer všetci 90-roční s ktorými som hovorila, potvrdili, že recept na dlhý a šťastný život je práca – taká, čo človeka naplňuje a baví, alebo mu zabezpečuje aspoň pocit užitočnosti. Pokiaľ neviete, čo vás baví, veľa skúšajte a prídete minimálne na to, čo vás nebaví. Potom je to už len krôčik k tomu, čo vás baví. Jasné, chce to odvahu riskovať neúspech alebo zmeniť zaužívané pracovné koľaje, ktoré nás síce netešia, ale aspoň ich poznáme a vieme, čo od nich čakať. Ak sa neviete rozhodnúť, či sa vám oplatí riskovať zmenou práce, položte si otázku, či si viete predstaviť, že by vám bolo ešte horšie a boli ste ešte nešťastnejší. Možno prídete na to, že vám nie je až tak zle, že je to len vašou tendenciou hľadať vo všetkom to zlé, čo vás neteší. Ak nechcete zmeniť prácu, je na čase prijať situáciu takú, aká je. Napíšte si, čo je na vašej práci pozitívne, čo je dobré na vašich kolegoch, šéfovi. Určite nájdete aspoň päť bodov. Tie si potom zaveste na monitor a každý deň si ich prečítajte. Bude sa vám do roboty vstávať ľahšie. Napokon, do roboty chodíme, aby sme zarobili peniaze. Pokojne aj to môže byť dôvod, prečo sa budete tešiť z vašej práce. Napokon, každý pracovný deň má svoj koniec a potom prichádza voľný čas, ktorý môžete venovať tomu, čo vás baví naozaj. A ak budete dostatočne snívať, možno sa presnívate aj k práci, ktorá vás bude baviť.
Niečo medzi nebom a zemou, niečo navyše
Väčšine ľuďom nestačí, že majú čo jesť, kde bývať a majú prácu, ktorá im prináša peniažky. Potrebujeme ešte niečo navyše, ten duchovný pokrm. Pre niekoho je to náboženstvo a praktizovanie viery, pre iného joga alebo čítanie filozofických textov, alebo len filozofovanie o spoločnosti a politike. Nech je to čokoľvek, nájdite to niečo navyše! Neviete, čo to je? Hľadajte to. Nikdy nebolo ľahšie nájsť recept na vlastný duchovný rast ako dnes – internet je plný ponúk na rôzne kurzy a je jedno, či to bude numerológia, maľovanie, pohybová terapia, konštelácie, jazykové kurzy… Skúšajte a určite nájdete to pravé pre seba. Takto som ja našla jogu a meditáciu a vy môžete nájsť niečo celkom iné, čo vám pri pravidelnom opakovaní zaručí pocit šťastia. Každý deň, ak je to možné, venujte pár minút tomu, čo vás baví a teší a čo milujete. Váš život nadobudne rozmer, ktorý vám dovtedy mohol chýbať. A čo je úžasné, na kurzoch môžete stretnúť zaujímavých, podobne rozmýšľajúcich ľudí, ktorí vás obohatia ešte viac. Pre človeka je tak dôležitá komunita, ako aj duchovný život. Nepodceňujte to.
Majte plán
V živote som toľkokrát snívala, už od najmenšieho detstva. Faktom je, že mnohé sny sa postupne splnili. Dnes viem, že má zmysel snívať a volám to skôr plánovanie. Je dobré mať v živote plán, čo by ste chceli robiť po škole, čím by ste sa chceli živiť, ako by mal vyzerať váš dom a vaše miesto pre život, aké budú vaše deti, čo budete robiť na staré kolená… Čím viac vám bude jasné, čo chcete, tým väčšia je šanca, že sa to splní. Navyše, keď si človek urobí jasný plán, omnoho ľahšie sa rozhoduje, čomu sa bude v živote venovať a čomu nie. Ja si svoj plán robím každý rok, no zároveň mám dlhodobý plán toho, čo chcem, čo chcem raz… Je krásne snívať a rovnako krásne sledovať, ako sa sny plnia.
Dá sa byť šťastný nepretržite?
Ten kamarát mi jedného dňa napísal – konečne som to našiel, prišiel som na to, čo ma urobí šťastným!! Skvelé, tešila som sa s ním. Čoskoro však prišiel aj na to, že nič netrvá večne. Ani spokojnosť a viera, že sme našli zmysel života. Život je o hľadaní harmónie, nie o jej trvalom nájdení. Život a svet nás každý deň vykoľaja z našej dráhy a našou úlohou je vrátiť sa späť na našu hlavnú cestu. Ak už máme k dispozícii recept, ako na to, ide to ľahšie. Preto je našou úlohou nájsť recept vnútorného šťastia a ten je napokon vždy individuálny.