Ako TO prežiť

O období tehotenstva, pôrode a šestonedelí kolujú medzi nami, ženami, ale aj mužmi, kvantá rôznych informácií a mýtov. Obrazy, ktoré nám sú predkladané, sa omnoho viac blížia tým scénam ako zo seriálu Krok za krokom, kde Carol pri pôrode kričí od bolesti, kde jej odtečená plodová voda pripomína skôr oceán, kde nadáva mužovi, ktorý “jej to urobil” a podobne.

Šestonedelie vnímame ako náročné obdobie adaptácie na najzásadnejšiu zmenu v našom živote, ktoré sa spája  hlavne s bolesťou, neschopnosťou, nervozitou, strachom a pod. Jasné, je tam toho všetkého trošku, a niekedy aj dosť, ale toto nie je celá pravda. Veď, spočítajte si, koľko dobrých a pekných príbehov o pôrode, či o tom, čo príde po, ste počuli? Jeden, dva..? Alebo vôbec žiadny?

Každý sme iný a každý môžeme hovoriť len za seba, ale prečo sa nepodeliť o dobrú skúsenosť, ak takú máme? Napokon, deti rodíme už milióny rokov, odkedy Adam s Evou, odkedy Homo sapiens… veď viete čo. 🙂

Aj ja sama som mala obavy z tehotenstva, pôrodu a “toho potom”. Bála som sa, že nebudem vládať, že nebudem môcť robiť to, čo mám rada, že to bude bolestivé a náročné, že pôrod bude ťažký a “to potom” ešte ťažšie.

A skutočnosť?

joga-1001Tehotenstvo bolo super, mala som množstvo energie, sršala som optimizmom a dobrou náladou, robila som takmer všetko ako predtým. Pôrod síce bol dlhý a úmorný, ale zvládla som ho až na malé výnimky s úsmevom a humorom a takmer celkom prirodzene bez tlmičov bolesti.

Teraz sa nachádzam v šestonedelí a poviem vám niečo, čomu by som nikdy predtým neverila – je to fajn. Najlepšie na šestonedelí je, že konečne máte ten malý poklad, ktorý sa deväť mesiacov skrýval vo vašom tele, pri sebe. Už viete, ako vyzerá, vonia, aký je. To všetko naštartuje ďalšiu MEGAdávku hormónov, ktoré spôsobia, že sa cítite zamilovaná, šťastná, v eufórii, nemusíte vlastne ani späť, jesť, nič, len chcete byť pri ňom. 🙂

Jasné, nebudeme si klamať, môže to byť aj inak, môžete byť aj ubolená, v depresii, môže sa stať všeličo. Ale predpokladajme, že vo väčšine prípadov hormóny fungujú správne a vy sa cítite dobre.

Toto všetko sa dá aj pozitívne ovplyvniť. Ako som to robila ja?

V prvom rade som na tom bola veľmi dobre fyzicky už pred otehotnením. Ja cvičím jogu. Čo robíte vy, aby ste sa cítili fajn a mali zdravé telo? Bez zdravého tela pôjde všetko ťažšie, aj otehotnieť, aj tehotenstvo, aj pôrod, aj to ostatné. So zdravým telom je väčšia šanca, že všetko hravo zvládnete, všetky tie zmeny a všetky činnosti dokážete bez väčších problémov robiť tak, ako predtým.

Telo však nie je všetko, aj keď na začiatku všetkého áno. 

Hneď tesne na druhom mieste je duša, psychika, ako chcete.

Pre dobrú psychiku treba ale tiež niečo urobiť. V prvom rade robiť to, čo máte radi, nech je to čokoľvek. Môžete jesť veci, čo vám chutia, naozaj vám to v zdravej miere neublíži, ani dieťatku. Môžete sa socializovať a je veľká šanca, že záujem ľudí o vás sa zvýši a že aj vy budete mať k ľuďom, najmä ženám bližšie. Môžete písať, čítať, prechádzať sa, čokoľvek, čo vám robí radosť. Robte to teraz, lebo neviete, aké dieťa budete mať a či vám potom ostane dostatok priestoru aj pre vás.

Mne veľmi pomáhalo stretávať sa s optimistickými ľuďmi, tých ostatných som eliminovala alebo sa snažila ich negatívne nastavenie čo najviac odrážať.

Veľmi dôležitá je viera, že všetko dobre dopadne. Samozrejme, môže sa niečo stať, ale nemusí. Ak však budete myslieť na to, čo zlé sa môže stať, prežijete tehotenstvo v strese a to úplne zbytočne. Stres má byť reakcia na naozajstný problém, nie na problém, ktorý ešte neexistuje, ale my sme si ho vykonštruovali. Toto fakt dokážeme len my, ľudia.

Buďte jednoducho v pohode a také bude aj všetko, čím si za tie mesiace prejdete. Praktizujte vieru, nech to znamená čokoľvek – náboženstvo, afirmácie, meditácie… Nájdite si svoj štýl.

Jasné, v tehotenstve budete unavená, budú vás bolieť nohy a pod. Tak to využite na oddych, prechádzky, dávajte si dlhé sprchy, kúpeľ, striedajte studenú a teplú vodu, aby vás neboleli nohy. Toto osobne mne veľmi pomohlo. Kúpte si čaje, oleje, masírujte sa (denne bruško a čokoľvek, čo potrebujete a v poslednom štádiu tehotenstva aj hrádzu), dbajte o svoje telo a dušu.

Zapojte aj muža do týchto dôležitých príprav. Rád sa toho zúčastní s vami a bude mať dobrý pocit, že sa stará o vás a vaše dieťatko. Hovorte s ním o tom, čo prežívate. Môj muž si sám iniciatívne všetko naštudoval a potom ma informoval vždy s nejakou aktuálnou informáciu. Tiekla mi krv z nosa ? To je teraz normálne, zlatko… 🙂 Bolo to skvelé.

joga-1007Ak vám to pomáha, naštudujte si informácie, čo vás čaká a vyberajte si to dobré. Skúste skôr knihy a overené stránky, ako diskusné fóra. Choďte na tehotenské kurzy (ideálne inam ako do nemocnice, kde fungujú systémom: pripraviť vás na najhoršie, nie na najlepšie). Ja som bola na teoretickom kurze pre tehotné, aj na kurze hypnopôrodu a veľmi mi to pomohlo. Počas pôrodu som vedela, čo sa so mnou deje a ako mám správne dýchať. Ja viem, hypnopôrod znie prudko ezotericky, ale v skutočnosti je to o prirodzenom pôrode založenom na správnom dýchaní a vizualizáciách – môžem len odporúčať). Stretávajte sa s inými mamičkami čakateľkami. Trávte čas s mužom, užívajte si jeden druhého. Nikdy potom už nebudete mať toľko času na seba. Aj potom to bude nádherné, dokonca nádhernejšie ako keď ste boli dvaja, ale už to bude iné. Choďte kľudne spolu na dovolenku,  v štvrtom mesiaci je to vraj ideálne. My sme vtedy boli na svadobnej ceste a bolo to super! 🙂

Jednoducho, buďte sami sebou, užívajte si, čo sa dá a hľadajte východiská z toho nepríjemného. Dnes existuje recept naozaj na všetko.

A ešte jedna  dôležitá informácia. Vyberajte si informácie, robte si plán, aké to bude a ako to chcete. A nebuďte prekvapená, keď to v skutočnosti bude potom celkom inak. Prijmite to. 🙂 Buďte trpezlivá, lebo všetko sa deje zároveň pomaly aj rýchlo. A všetko má svoj čas. Bude sa vám žiť ľahšie.

Držím vám palce! A keby niečo, napíšte mi, rada sa s vami podelím aj o iné.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s