Keď začnem hovoriť o meditácii, mnohí sa ma opýtajú prostú a logickú otázku: ako meditujem. Zakaždým som zaskočená a neviem presne odpovedať. Aké druhy meditácií teda existujú, pýtajú sa ďalej. Rôzne, hovorím im a začína mi byť jasné, že je najvyšší čas povedať niečo konkrétnejšie.
Je pravda, že meditovať sa dá rôzne. Pre niekoho je meditácia v sede s prekríženými nohami jedinou odpoveďou. No mnohí učitelia a majstri vám povedia iné – meditácia nie je o tom, či sedíte alebo ležíte – meditovať môžete akokoľvek – dokonca, keď bežíte, prechádzate sa, keď cestujete vlakom, keď varíte.
Mních La Pasura z Dhamakaya foundation to zhrnul jednoducho. Meditovať je najlepšie:
Kedykoľvek
Kdekoľvek
Akokoľvek.
Mal pravdu. Je jedno, ako to urobíte, podstatné je, že to urobíte. Môžete si prečítať stovky príručiek a opýtať sa viacero majstrov – jednu vec pochopíte časom samy – ideálny prístup k meditácii je ten, ktorý vyhovuje vám. Možno to bude 15 minút ráno a 15 minút večer alebo hodinka poobede. Možno budete pri tom sedieť v tichu alebo si pustíte jemnú hudbu a zapálite sviečky. Možno sa naučíte meditovať s mantrou alebo vizualizáciou, s otvorenými očami alebo zavretými.
Na začiatku je však dobré vedieť, aké druhy meditácie existujú.
Rôzne zdroje uvádzajú rôzne metódy. Nepochybne je ich mnoho a v názvoch a postupoch sa prekrývajú. Vo všeobecnosti by sme ich vedeli zhrnúť takto:
- Sústredenie sa na dych
- Sústredenie sa na zvuk/ mantru alebo objekt
- Vizualizácia
- Všímavosť
- Milujúca láskavosť
- Meditácia s čakrami
V zásade meditácia pracuje s dvomi spôsobmi – sústredením pozornosti alebo naopak sledovaním, všímaním si toho, čo sa deje a nezasahovaním. Aj tieto prístupy sa prekrývajú, pretože sústredenie na dych je vlastne všímanie si dychu.
Potom závisí, či meditujete s otvorenými očami, pri ktorých môžete sledovať nejaký predmet (napr. sviečku – to sa odporúča ľuďom trpiacim psychickými poruchami, úzkosťou, panickými atakmi) alebo s očami zavretými, kedy naplno prežívate, čo sa deje vo vašej mysli a tele, príp. si niečo vizualizujete. Je jasné, že so zavretými očami sa každý vnútorný aj vonkajší vnem znásobí, takže ak trpíte „opičou mysľou“, chvíľu to potrvá, kým sa dokážete so zavretými očami sústrediť. Ďalší postup je na vás. Môžete vyskúšať tradičné mantry (slová v sanskrite alebo jazyku Thajčanov – pali) alebo si vymyslieť vlastné zvuky. Môžete si vizualizovať objekt alebo predmet – napr. svetlo, vodu, mesiac, bublinu, atď. Pri meditácii milujúcej láskavosti zase pracujete s pozitívnymi emóciami nasmerovanými na seba, alebo na niekoho iného. Každý druh meditácie podľa výskumov prináša odlišné výsledky, ale je pravda, že v tomto smere sú výskumy len na začiatku.
Na začiatku vašej meditačnej praxe každopádne nebude zlé začať od piky. Posadiť sa, postupne zavrieť oči a vnímať, čo sa deje. Pozorne si všímať dych. Dokázať sa sústrediť na dych je základ. Nemusíte robiť nič iné, iba celé týždne skúšať túto prostú techniku. Sústrediť sa na dych aj počas bežných aktivít dňa.
Dych je základom všetkého: vášho života od narodenia až po smrť, vašej meditácie. Je základom vášho zdravia. Vašej pohody a spokojnosti. Ak vám vadí slovo meditácia, hovorte o dýchaní. Choďte, robte čokoľvek a dýchajte. Buďte prítomný a uvedomte si, čo sa v danej chvíli deje. Užite si to a tešte sa z prítomného okamihu. Buďte vďační za to, že ste na svete. Všetko, čo potrebujete, máte už teraz. Stačí si to predstaviť a niečo vo vás sa zmení.
Vitajte na tejto ceste. Nie je isté, kam vás privedie, ale zaručene to bude zaujímavá trať. Podstatné je, že na jej konci budete o niečo spokojnejší.
Chcete sa naučiť meditovať? Pozrite si moje video.