Hovoriť o joge a meditácii nestačí. Oboje treba robiť. Popri vlastnej praxi a samovzdelávaní je však vždy dobré učiť sa od iných. Počúvať, sledovať a vybrať si to, čo potrebujeme.

Presne to malo byť cieľom Yoga day v Bratislave, ktorý sa konal minulý víkend. Počas soboty sa predstavili rôzni učitelia a rôzne prístupy k jogovej praxi. Od dynamickej ashtangy s Jarom Pávekom sme spoločne prešli až k pomalým dychovým technikám s Vaškom Krejčíkom. Vyskúšali sme si power jógu s Adrianou Seidler (Nitra) a Michaelou Hluchovou (Piešťany) či vinyasu s Ninou Menkynovou. Nechýbala ani evolution yoga organizátorky Zuzky Plevovej s Barbarou Kovačovič (Bratislava). S niektorými som sa stretla prvýkrát, niektorých cvičiteľov som už zažila.
Celodenné cvičenie sa mohlo zdať náročným, no pri joge treba vždy uplatniť základné pravidlo: robiť to, čo je príjemné. „Keď počúvate svoje telo, nie ego, robíte jogu,“ povedal počas diskusie Vašek Krejčík. Je podľa neho časté, že keď človek s jogou iba začína, riadi sa hlavne svojím egom. To mu môže napovedať nesprávne a nútiť ho robiť veci, na ktoré ešte nie je pripravený. Vtedy dochádza k zraneniam. Časom a cvičením sa človek vypracuje: „Keď ovládnete určité pozície, naučíte sa vnímať a užívať si akékoľvek asány,“ dodal Vašek.
Každý iný, všetci rovní

Každé telo je iné a žiada si iný prístup, napríklad v Indii, ktorá sa považuje za Mekku jogy, učitelia pristupujú ku každému klientovi individuálne. „Niekoho maximá môžu byť minimom niekoho iného,“ pripomenula Miška Hluchová. Nina Menkyová to ilustrovala na svojom príklade – začínala ako gymnastka a do pozícií v joge sa tým pádom dostávala ľahko. Naučiť sa v nich vydržať, a vnímať aj tie jednoduchšie bolo pre ňu, naopak, výzvou. Cesta človeka k joge je vždy individuálna, ale podľa Ivety Griačovej existujú pri každej joge tri fázy: 1. Keď cvičíte ásanu, 2. Keď preciťujete ásanu a 3. keď ste ásanou.
Tretia fáza sa nedosahuje ľahko, ale základom je opäť vytrvalosť – neprestávať cvičiť. „Pri dnešnom sedavom životnom štýle je ideálne cvičiť 5x týždenne,“ tvrdila Miška Hluchová, no zároveň sa s ostatnými zhodli, že nikoho netreba do cvičenia nútiť. Každý si napokon nájde sám, čo mu vyhovuje, čo potrebuje. Dôležité je objaviť toho správneho učiteľa a počúvať ho. Načúvať svojmu telu a zistiť, čo mu robí dobre.
Tak ako sú odlišní ľudia, tak sú odlišní aj učitelia a ich prístupy k joge. V súčasnosti existuje toľko druhov jogy, že si tú svoju môže nájsť prakticky každý. Niekomu vyhovuje dynamika a náročnosť zložitých ásan v ashtange, inému pokojnejšia hatha jóga, ktorá pracuje s výdržou v pozíciách a s dýchaním. Tak či onak, ako hovorí Barbara Kovačovič, „keď sa už raz postavíte na podložku, určite to neoľutujete.“
Cesta jogy

Jogu môžete cvičiť ako chcete, ale dobré je implementovať ju do vášho denného režimu podobne ako napr. umývanie zubov. Vtedy sa začnú diať zázraky. Joga prináša zmeny a na tom sa zhodli všetci prítomní: netreba meniť niečo nasilu, zmena príde sama časom. Je to zmena v stravovaní, myslení, správaní, životnom štýle,.. Niekedy je ťažké zachovať si pri cvičení pravidelnosť a mnohí priznali, že nie vždy cvičili jogu denne. Navyše, pri jogovej praxi platí podľa Jara Páveka jedno zvláštne pravidlo: „Roky môžete na niečom pracovať, konečne sa tam dostanete a ďalší deň nič neplatí.“
Všetko sa dynamicky mení ako vy. Cieľom jogy a vôbec našej existencie je napokon hľadanie rovnováhy, šťastia a dokonalosti, ktorá sa skrýva práve v nedokonalosti, nestálosti a večnej premenlivosti života.